Ciąża – okres od zapłodnienia do porodu. Statystycznie trwa około 281 ± 22 dni. Za pierwszy dzień ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki (poprzedzającej zapłodnienie). Ciąża została podzielona na 3 trymestry:

I trymestr - trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia ciąży
II trymestr - trwa od 14 do 26 tygodnia ciąży
III trymestr - od 27 tygodnia ciąży do czasu porodu, czyli 40 tygodnia ciąży lub do czasu porodu (prawidłowo poród powinien odbyć się pomiędzy 38 a 42 tygodniem).
To tak naprawdę czas przygotowania. Ciąża liczona jest od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Jeśli planujesz ciążę, zachowuj się tak, jakbyś już w nią zaszła. Jedz zdrowo, przyjmuj kwas foliowy, dbaj o ruch oraz nie korzystaj z używek i unikaj stresu. W tym czasie dojdzie do owulacji oraz zapłodnienia i zagnieżdżenia.Każdy z trymestrów jest inny, zarówno w rozwoju płodu, jak i samopoczucia i zmian zachodzących w ciele kobiety. Podczas pierwszego trymestru formują się główne narządy i układy dziecka. U kobiety mogą wystąpić: senność, ból i wrażliwość piersi, nudności i wymioty. Drugi trymestr to rozwój płodu. Kobieta zaczyna wyraźnie odczuwać ruchy dziecka, ustępują też nudności i inne dolegliwości pierwszego trymestru. Wiele kobiet odczuwa przypływ energii i siły. Ciążowy brzuch powoli staje się widoczny. Ostatni, trzeci trymestr to czas intensywnego wzrostu dziecka oraz przygotowania do porodu.