Choroby autoimmunologiczne a depresja okołoporodowa

Szwedzcy naukowcy opublikowali wyniki badania, z którego wynika, że kobiety z chorobą autoimmunologiczną są bardziej narażone na depresję okołoporodową (PND). Co więcej, działa to także w drugą stronę: kobiety z PND są obarczone większym ryzykiem rozwoju choroby autoimmunologicznej.

Z grupy ok. 815 tys. kobiet (dane pobrane z Medycznego Rejestru Urodzeń z lat 2001-2013) u nieco ponad 55 tys. kobiet zdiagnozowano depresję w trakcie porodu, ciąży lub w ciągu roku po porodzie. W badaniu przyjrzano się 1 mln 300 tys. ciąż.

Naukowcy porównali częstość występowania 41 chorób autoimmunologicznych u kobiet, które miały depresję, jak również u tych, które nie cierpiały na nią. Kontrolowali takie czynniki jak ich uwarunkowania genetyczne oraz środowisko, w którym wychowywały się.

Wyniki wykazały, że ryzyko wystąpienia depresji okołoporodowej u kobiet z chorobą autoimmunologiczną było o 30 proc. większe. I odwrotnie - u kobiet z depresją (PND) prawdopodobieństwo wystąpienia choroby autoimmunologicznej było o 30 proc. większe niż u kobiet bez niej.

Poważną depresję poza okresem okołoporodowym powiązano zarówno z zaburzeniami endokrynno-metabolicznymi i dysfunkcjami układu odpornościowego. Wykazano, że ciąża wpływa na objawy AD, do czego może przyczyniać się wrażliwość na zmiany hormonalne, fizjologiczne i psychologiczne w okresie okołoporodowym.

„Podczas ciąży choroby związane z komórkami pomocniczymi T typu 1, takie jak stwardnienie rozsiane (SM) i reumatoidalne zapalenie stawów, są często łagodzone, podczas gdy choroby związane z komórkami pomocniczymi T typu 2, takie jak toczeń rumieniowaty układowy (SLE), często się pogarszają” - tłumaczą autorzy badania na łamach Molecular Psychiatry".

Zdaniem badaczy związek ten nie zależał od współistniejących chorób psychicznych, co sugeruje, że mogą istnieć wspólne mechanizmy biologiczne.

Wyniki badania wskazują, że potrzebne jest poradnictwo dla kobiet na kilku etapach kontaktów z opieką zdrowotną - przed i po poczęciu i porodzie, a także podczas wizyt reumatologicznych, aby poinformować kobiety cierpiące na choroby autoimmunologiczne, które rozważają macierzyństwo, o ryzyku rozwoju PND. Wyniki wykazują również na istotność monitorowania kobiet w tych grupach pod kątem depresji lub chorób autoimmunologicznych.

Zdaniem lekarzy powiązania te mogą wynikać ze wspólnych genetycznych i środowiskowych czynników ryzyka, w tym stresu, zmian hormonalnych, przyjmowanych leków i stanów prozapalnych.

W artykule opublikowanym online 9 stycznia 2024 r. w czasopiśmie „Molecular Psychiatry” wykazano też istotną zależność między autoimmunologiczną chorobą tarczycy, łuszczycą, wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i celiakią oraz dwukrotnie większe ryzyko między PND a stwardnieniem rozsianym (może to wynikać z większej liczby wspólnych czynników ryzyka genetycznego i środowiskowego).

 

Źródło: https://www.nature.com/articles/s41380-023-02351-1 | Serwis Zdrowie | PAP MediaRoom

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.