Pfizer Polska Sp. z o.o.

Dalacin®

Substancje czynne:

Clindamycin

Dostępne dawki:

krem dopochwowy 20 mg/g 1 tuba 40 g (+7 aplik.) 84,65 100%

Ostrzeżenia:

Alkohol
Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania leku. Alkohol może oddziaływać na wchłanianie leku, wiązanie z białkami krwi i jego dystrybucję w ustroju także metabolizm i wydalanie. W przypadku jednych leków może dojść do wzmocnienia, w przypadku innych do zahamowania ich działania. Wpływ alkoholu na ten sam lek może być inny w przypadku sporadycznego, a inny w przypadku przewlekłego picia.
Antykoncepcja
Lek może wpływać na skuteczność antykoncepcji. Podczas przyjmowania leku zaleca się stosowanie dodatkowych metod zapobiegania ciąży.
Laktacja
Lek może przenikać do mleka kobiet karmiących piersią.
Ciąża - trymestr 1 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 2 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Ciąża - trymestr 3 - Kategoria B
Badania na zwierzętach nie wskazują na istnienie ryzyka dla płodu, ale nie przeprowadzono badań z grupą kontrolną u ludzi, lub badania na zwierzętach wykazały działanie niepożądane na płód, ale badania w grupie kobiet ciężarnych nie potwierdziły istnienia ryzyka dla płodu.
Wykaz B
Produkt leczniczy zawierający substancję czynną silnie działającą.

Opis:

Wskazania
Krem dopochwowy stosuje się w leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy, wywołanego przez wrażliwe drobnoustroje.
Dawkowanie
Podawać dopochwowo 5 g kremu (100 mg klindamycyny), co odpowiada pojemności 1 aplikatora, raz/dobę, najlepiej przed udaniem się na spoczynek nocny, przez 7 kolejnych dni. W zależności od objawów, można zalecić krótszy, 3-dniowy okres leczenia.
Uwagi
Zawsze przed zastosowaniem kremu należy umyć ręce. W miejscu usuniętej nakrętki przykręcić do tuby jeden z aplikatorów jednorazowego użycia. Trzymając tubę u dołu, delikatnie wcisnąć zawartość kremu do aplikatora. Gdy tłok przestanie się przesuwać, oznacza to, że aplikator został napełniony. Odkręcić aplikator z tuby i ponownie nakręcić na nią nakrętkę. Leżąc na plecach, mocno chwycić aplikator i wprowadzić go do pochwy tak głęboko, jak to możliwe bez uczucia dyskomfortu. Trzymając aplikator, powoli nacisnąć tłok do momentu, aż się zatrzyma i cała zawartość kremu zostanie podana. Delikatnie wyjąć aplikator, owinąć go w papier i wyrzucić do pojemnika na śmieci. Nie należy wyrzucać aplikatora do toalety. Po zastosowaniu kremu należy dokładnie umyć ręce.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na antybiotyki linkozamidowe lub substancje pomocnicze preparatu. Przebyta choroba Leśniowskiego-Crohna, przebyte wrzodziejące lub rzekomobłoniaste zapalenie jelita grubego.
Ostrzeżenia specjalne / Środki ostrożności
Przed rozpoczęciem leczenia lub w trakcie jego stosowania należy wykluczyć zakażenie Trichomonas vaginalis, Chlamydia trachomatis, Neisseria gonorrhoeae,Candida albicans.
Interakcje
Składniki preparatu mogą uszkadzać produkty z gumy lub lateksu (krążki dopochwowe i prezerwatywy).
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować w I trymestrze ciąży ze względu na brak dobrze udokumentowanych badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania klindamycyny u kobiet w tym okresie ciąży; w pozostałych trymestrach ciąży stosować wyłącznie w przypadku zdecydowanej konieczności. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią bez rozważenia stosunku korzyści do ryzyka.
Działania niepożądane
Często obserwowano podrażnienie sromu i pochwy oraz drożdżycę pochwy. Rzadziej występowały upławy, bóle brzucha, zaburzenia miesiączkowania, biegunka, nudności, wysypka, ból w miejscu aplikacji. Pojawienie się nasilonej biegunki, połączonej z obecnością śluzu i krwi, jest wskazaniem do odstawienia preparatu i zastosowania odpowiedniego leczenia.
Przedawkowanie
Klindamycyna w postaci fosforanu, stosowana dopochwowo, może wchłaniać się w ilościach powodujących ogólne działania niepożądane klindamycyny. W razie przedawkowania zaleca się zastosowanie leczenia objawowego i podtrzymującego czynności życiowe.
Działanie
Antybiotyk linkozamidowy w postaci preparatu do stosowania miejscowego. Działa na Gram(+) bakterie tlenowe oraz Gram(+) i Gram(-) bakterie beztlenowe, m.in. jest aktywny wobec drobnoustrojów odpowiedzialnych za bakteryjne zakażenie pochwy, takich jak Gardnerella vaginalis, Mobiluncus mulieris, M. curtisii, Bacteroides spp., Mycoplasma hominis, Peptostreptococcus spp. Wykazuje krzyżową oporność z linkomycyną i erytromycyną. Klindamycyna podana w postaci kremu dopochwowego wchłania się w około 4% (0,6-11%).
Skład
1 opakowanie zawiera tubę kremu (40 g) oraz 7 aplikatorów. Po napełnieniu aplikatora kremem 1 dawka (około 5 g) zawiera 100 mg fosforanu klindamycyny.

Serwis z pewnością docenią wszyscy przyszli rodzice. Tutaj mogą szybko zweryfikować, które leki zostały objęte programem Ciąża Plus, czyli są bezpłatne dla kobiet spodziewających się dziecka.

Wystarczy wpisać nazwę preparatu do wyszukiwarki, by już po chwili przeglądać jego szczegółowy opis. Osoba zainteresowana znajdzie tu informacje, dzięki którym będzie mogła świadomie i odpowiedzialnie przyjmować leki, a mianowicie: skład produktu, działanie, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, interakcje, działania niepożądane, ostrzeżenia itp.

Zapewniamy dostęp nie tylko do opisów darmowych leków dla kobiet w ciąży, lecz także wszystkich innych produktów dopuszczonych do obrotu w Polsce. Umożliwiamy również wyszukiwanie konkretnych chorób i weryfikację, które produkty są stosowane w leczeniu poszczególnych schorzeń.

Regularnie aktualizujemy serwis i zawsze podajemy dane zgodne z obowiązującym obwieszczeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

O programie Ciąża Plus

Dzięki programowi Ciąża Plus przyszłe mamy mogą uzyskać bezpłatne leki, przyczyniające się do utrzymania dobrego stanu zdrowia ciężarnej i odpowiedniego rozwoju dziecka. Dostęp do darmowych terapii jest gwarantowany wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii, lekarza w trakcie odbywania tej specjalizacji lub położną.

Pierwsza lista refundacyjna, która wprowadza bezpłatne leki dla ciężarnych, to ta obowiązująca od 1 września 2020 roku. Uwzględniono na niej 114 produktów leczniczych, najczęściej stosowanych przez kobiety w ciąży. Refundowane zostały między innymi: insuliny, hormony tarczycy, heparyny drobnocząsteczkowe oraz progesteron. Jak zapowiedział resort zdrowia, lista ma być weryfikowana i uzupełniana o kolejne preparaty.

Receptę dla przyszłej mamy wypisze ginekolog lub położna, którzy stwierdzili ciążę. Osoby te mogą wydać pacjentce zaświadczenie, na podstawie którego receptę na lek refundowany wystawi inny lekarz. Dokument będzie ważny przez cały czas trwania ciąży, ale nie dłużej niż 15 dni po spodziewanej dacie porodu, wpisanej w zaświadczeniu.